Facebook Instagram

Zabawki dla dziewczynek łamiące Stereotyp płci

Zabawki dla dziewczynek łamiące Stereotyp płci

Każda z nas chce jak najlepiej rozwinąć w swoich dzieciach pasje, nauczyć ich nowych umiejętności i przekazać dzieciom zasadę „możesz wszystko”.

Nie od dziś wiadomo, że istnieje wiele stereotypów na temat zabawek dla dziewczynek i dla chłopców - chłopcy bawią się głównie samochodami lub pociągami, a dziewczynka bawi się lalkami, domkami, różowymi maskotami i zamkami. Dla każdego dziecka naturalne jest to, że interesuje się budowaniem, samochodami, pociągami, klockami - są to zabawki konstrukcyjne, które wzbudzają duże zainteresowanie u dzieci, a do tego bardzo je rozwijają.

Nie można jednak zaprzeczyć, że większość samochodów, pociągów lub innych tego typu zabawek jest stworzona z myślą głównie o chłopcach. Jak wiadomo, dziewczynki mogą mieć cały pokój pełen lalek, maskotek ale najważniejsze jest to by… potrafiły „zbudować swój własny zamek”.

Z taką właśnie myślą, kilka lat temu Pani Debbie Sterling, inżynier ze Stanów Zjednoczonych stworzyła wyjątkowe i niepowtarzalne zestawy inżynierskie GoldieBlox dla dziewczynek, których głównym założeniem i ideą jest nauka kreatywnego samodzielnego tworzenia i projektowania oraz rozwinięcie u dziewczynek zamiłowań konstruktorskich. Jak sama zauważyła, coraz mniej kobiet wybiera studia związane z matematyką, fizyką, inżynierią, a jak wiadomo tego rodzaju pasje i zamiłowania trzeba rozwijać u dzieci już od najmłodszych lat. Stąd też właśnie powstał jej pomysł na stworzenie takich zabawek.

Tytułowa Goldie jest laleczką, która mieszka w miasteczku BloxTown i konstruuje niecodzienne maszyny i budowle dla siebie i swoich przyjaciół. Przykładem takich budowli i maszyn są m.in. kolejka tyrolska, maszyna do robienia jak najszybszych obrotów, zestaw do animacji, zestaw do konstruowania, tworzenie rakiety, toru przeszkód, zestaw do skoku ze spadochronem itp. Zabawki te rozwijają u dzieci m.in. wyobraźnie przestrzenną, pozwalają  poznawać podstawowe zasady inżynierii i dynamiki, a także wzmacniają w dziecku poczucie pewność siebie.

Pomimo tego, że moja córka ma dopiero 3 lata bardzo lubimy bawic się razem tymi zabawkami. Nie ma nic cenniejszego niż wspólnie spędzony czas. Największą radość sprawia jej Goldie zjeżdżająca na kolejce tyrolskiej, a także zestaw do animacji, który dla tak małej dziewczynki jest wręcz fascynujący. Wspólnie bardzo lubimy tworzyć wiele figur,  i konstrukcji dzięki zestawowi do konstruowania, który składa się aż z ponad 270 elementów, dzieki czemu możemy stworzyć praktycznie wszystko.

Zachęcam Was również do obejrzenia  rozmowy wyemitowanej w dniu 30 marca 2017 r. w Telewizji WP w programie "dzieńdobryWP".

wp

.:: Obejrzyj rozmowę ::.

Autorka

Kilka słów o mnie

W lutym 2014 roku zostałam mamą. Wiele osób przygotowywało mnie na to, że po urodzeniu córki moje życie bardzo się zmieni. Owszem zmieniło się ale na lepsze!

Ku mojemu zdziwieniu, po narodzinach córki o wiele lepiej organizuje sobie czas, rzeczy, które wcześniej wydawały mi się nie możliwe, stały się możliwe. Ponadto, moja córka nigdy nie miała kolek, cały czas się uśmiecha i od trzeciego miesiąca życia przesypia całe noce. Pomysł na blog powstał z miłości do moje córki, która całkowicie odmieniła moje życie, dodała mi skrzydeł i niewiarygodnej siły. 

Został on stworzony zarówno dla kobiet planujących macierzyństwo, dla kobiet w ciąży oraz dla mam.

 

Historia bloga