Facebook Instagram

Pomysł na weekend - wycieczka do Białowieży

Pomysł na weekend - wycieczka do Białowieży

W zeszłym miesiącu pojechaliśmy na weekend do Białowieży, miejsca w którym można odpocząć, oderwać się od codziennego zgiełku, tłumu turystów i ciągłego pędu i biegu. Jestem zaskoczona tym, że zaledwie 200 km od Warszawy można poczuć niezwykle magiczny klimat i poczuć się jak w innym świecie – chociażby ze względu na to, że w Białowieży jest dużo osób mówiących po białorusku oraz cerkwie, które dodają sporo uroku. Sama historia tego miejsca jest wyjątkowo ciekawa i warto znaleźć czas na zapoznanie się z nią.

Białowieża jest wspaniałym miejscem przede wszystkim dla dzieci – jest tu nie tylko świeże powietrze oraz duża ilość tras spacerowych, ale również wiele wyjątkowych atrakcji – chociażby takich jak zobaczenie na własne oczy żubra, które w Białowieży nie należy do rzadkości.

Warto wybrać się z dzieckiem do wyjątkowo pięknego Białowieskiego Parku Narodowego (który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Najbardziej znaną trasą spacerową jest „Szlak Dębów Królewskich” z pięknymi ponad czterystuletnimi dębami. 

Wielką atrakcją dla dzieci jest wycieczka do Rezerwatu Pokazowego Puszczy Białowieskiej, gdzie można zobaczyć wiele zwierząt żyjących w Puszczy Białowieskiej - m.in. żubry, dziki, jelenie, sarny, łosie, wilki itp.

Koleją rzeczą godną uwagi jest przejazd białowieską drezyną oraz kolejką wąskotorową.

Wycieczka kolejką wąskotorową z Hajnówki do wsi Topiło trwa 3 godziny. Podróż kolejką trwa godzinę w jedną stronę. Jest to ciekawa i godna uwagi wycieczka ponieważ możemy zobaczyć samo serce pięknej i niezwykle malowniczej puszczy białowieskiej. Kolej jedzie bardzo wolno, dlatego niektórym dzieciom po kilkunastu minutach może zacząć się nudzić. Przejazd ten stanowi jednak dla dziecka wielka atrakcję! We wsi Topiło postój trwa około godziny. W tym czasie można pospacerować po pięknej okolicy z wyjątkowym widokiem oraz odwiedzić malutki sklep z produktami spożywczymi z Białorusi. Minusem całej wycieczki jest to, że w wagonach czuć bardzo zapach spalin lokomotywy, który po kilkunastu minutach staje naprawdę bardzo odczuwalny i uciążliwy.

Polecam zobaczyć Restaurację Carską, która znajduje się w zabytkowym budynku dworca kolejowego „Białowieża Towarowa”, który został zbudowany w 1903 roku dla cara Mikołaja I.  Kilka stolików jest umiejscowionych na starych torach, co stanowi atrakcję szczególnie dla najmłodszych. Niedaleko znajduje się zabytkowa wieża ciśnień, a także prawdziwe wagony, w których mieszczą się luksusowe apartamenty.

Na pewno wrócimy jeszcze do Białowieży, chociażby po to by zwiedzić miejsce, którego tym razem nie zdążyliśmy zobaczyć - legendarnego „miejsca mocy”, które według legendy  ma magiczne właściwości. Mam nadzieję, że przed Wami równie urokliwy weekend czego Wam życzę!

Autorka

Kilka słów o mnie

Szczęśliwa mama 6 letniej Liliany i 4 miesięcznego Jasia.

Prowadzę blog osobisty o tematyce związanej z macierzyństwem i ciąża. 

Klaudia

 

Historia bloga