Facebook Instagram

Bilans dwulatka

Bilans dwulatka

Po ukończeniu przez nasze dziecko drugiego, czwartego i szóstego roku życia, powinniśmy zgłosić się z nim do pediatry na badania okresowe tzw. bilans. Pamiętajmy, że badanie to jest obowiązkowe. Na bilans dwulatka powinnyśmy umówić dziecko gdy jest zdrowe i zabrać ze sobą książeczkę zdrowia. Badanie to powinno być wykonać nie później niż 3 miesiące od dnia ukończenia przez dziecko 2 lat. 

Bilans dwulatka jest to badanie, podczas którego ocenia się prawidłowy rozwój dziecka. Badanie to jest na tyle ważne, że pozwala wykryć możliwe nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Pamiętajmy, że na tym etapie rozwoju dziecka, można jeszcze wyleczyć lub zapobiec wielu wadom w jego rozwoju.

Badanie rozpoczyna się ważeniem i mierzeniem dziecka, przez co należy rozumieć ocenę prawidłowej wagi i wzrostu dziecka poprzez naniesienie pomiarów na siatkę centylową. Lekarz pediatra zbada dziecku również wzrok, słuch, stan uzębienia, oceni rozwój mowy u dziecka, a także postawę i budowę ciała dziecka.

Następnie, lekarz zada nam sporo pytań związanych z umiejętnościami  dziecka m.in.:

  • czy dziecko korzysta z nocnika,
  • czy umie zasygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne,
  • czy potrafi już jeść samodzielnie łyżką,
  • czy dziecko już biega,
  • czy potrafi samo wchodzić po schodach,
  • czy bawi się klockami,
  • a także sprawdzi czy wszystkie szczepienia zostały wykonane zgodnie z kalendarzem szczepień.

W sytuacji jakichkolwiek wątpliwości lub nieprawidłowości, lekarz skieruje dziecko na dalsze badanie do specjalistów takich jak m.in. logopeda, ortopeda, okulista czy dentysta. 

Autorka

Kilka słów o mnie

W lutym 2014 roku zostałam mamą. Wiele osób przygotowywało mnie na to, że po urodzeniu córki moje życie bardzo się zmieni. Owszem zmieniło się ale na lepsze!

Ku mojemu zdziwieniu, po narodzinach córki o wiele lepiej organizuje sobie czas, rzeczy, które wcześniej wydawały mi się nie możliwe, stały się możliwe. Ponadto, moja córka nigdy nie miała kolek, cały czas się uśmiecha i od trzeciego miesiąca życia przesypia całe noce. Pomysł na blog powstał z miłości do moje córki, która całkowicie odmieniła moje życie, dodała mi skrzydeł i niewiarygodnej siły. 

Został on stworzony zarówno dla kobiet planujących macierzyństwo, dla kobiet w ciąży oraz dla mam.

 

Historia bloga